Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΧΑΝΕΙ! ΑΡΗΣ - ΑΕΚ 77-76!

Κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ κέρδισε την ΑΕΚ με 77-76 στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» και πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΑΡΗΣ έκανε «επική» αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Μιχάλη Πελεκάνο (έπαιξε τραυματίας και με δύο ενέσεις) και Jake Cohen έφτασε στη νίκη, η οποία ήρθε με μία εύστοχη βολή του Jamelle Hagins.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα (4-10) αλλά ο ΑΡΗΣ απάντησε με σερί 7-0 και πέρασε ,ε 11-10. Η ομάδα μας προηγήθηκε με +4 (16-12), πριν το 16-18 της πρώτης περιόδου.

Μετά από σερί τεχνικών ποινών εκατέρωθεν, η ΑΕΚ πήρε μία διαφορά (19-24). White, Waters και McNeal συμπλήρωσαν τρία φάουλ έκαστος και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +11 (29-40). Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 37-43 με τρίποντο του Ξανθόπουλου και το ημίχρονο έκλεισε με 37-47.

Η άμυνα του ΑΡΗ βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο αλλά η απώλεια των αμυντικών ριμπάουντ δεν του επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο από τους 6 πόντους (41-47). Η ΑΕΚ έφτασε στο 47-58, ο White αποβλήθηκε με 5 φάουλ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 50-60.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Cohen, ένα του Πελεκάνου, καλάθι και φάουλ του Waters και βολές του McNeal, η ομάδα μας έκανε επιμέρους 14-4 σε 3' και ισοφάρισε 64-64. Στο 35' ο Hagins έβαλε μπροστά τον ΑΡΗ με 66-64 και ο Αμερικανός μαζί με τους McNeal και Hagins κράτησε μπροστά την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (74-70 στο 38').

Ο Hagins με 1/2 βολές έκανε το 76-74, ο Brown ισοφάρισε στα 18'' πριν το τέλος και ο Αμερικανός σέντερ του ΑΡΗ με μία βολή έγραψε το τελικό σκορ στα 11''.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 5 (1τρ., 2ασ.), Πελεκάνος 15 (3τρ., 1ρ., 1ασ., 2κλ.), Cupkovic 3 (1κλ.), White 7 (2τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.), Waters 11 (3ρ., 3ασ.), Δίπλαρος, Ζάρας 2, Hagins 12 (4ρ., 2κοψ), Cohen 12 (3τρ., 7ρ.), Μούρτος 2 (3ρ., 3ασ.), Σίμτσακ 2, McNeal 6 (3ρ., 5ας).

ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Σάκοτα 9 (1), Hairston 5 (1), Milosevic 13 (1), Green 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Carter 7 (1), Brown 14, Σαρικόπουλος 5, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4.

Πηγή: arisbc