Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015

Σπουδαία νίκη επί της Ούνιξ...και πρώτη θέση για τον ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ!!!(video)

Ο ΑΡΗΣ πέτυχε μεγάλη νίκη στο Kazan επί της Unics με 74-73 στην παράταση και πήρε το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα του στο Eurocup.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα. Προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 9 πόντων και παρότι το ματς πήγε στην παράταση με τρίποντο του Καϊμακόγλου στο τελευταίο δευτερόλεπτο, είχαν το σθένος να κερδίσουν τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο, βγάζοντας μερικές μεγάλες άμυνες.

Ο ΑΡΗΣ κράτησε άποντους τους γηπεδούχους για περισσότερο από πέντε λεπτά, αλλά κατάφερε να πετύχει μόλις ένα τρίποντο και στο 5′ το σκορ ήταν 0-3. Ο McNeal με τον πέμπτο πόντο του έγραψε το 4-5 και στη συνέχεια της πρώτης περιόδου οι Ρώσοι διατήρησαν μία μικρή διαφορά και στο τέλος της ο Cohen με τρίποντο έγραψε το 15-14.

Ξανθόπουλος και Cohen ξανάβαλαν μπροστά τον ΑΡΗ (17-18 στο 13′). Η Unics έκανε σερί 6-0 (23-18 στο 15′), όμως η απάντηση της ομάδας μας ήταν άμεση. Με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο ΑΡΗΣ έκανε το 24-26 στο 17′. Με τους Hagins (8π.) και McNeal (12π.) να σκοράρουν οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν το ημίχρονο στο 31-31.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 0-7 έγραψε το 31-38. Με τους Waters και McNeal να σκοράρουν η ομάδα μας κράτησε το προβάδισμα (35-42) και ο White με τρίποντο έγραψε το 37-45 στο 25′. Η Unics προσπάθησε να αντεπιτεθεί, όμως ο ΑΡΗΣ με τρίποντο του Μούρτου έκανε το 41-48 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 42-50.

Η Unics με σερί 6-0 μείωσε σε 50-52 στο 33′. White και McNeal κράτησαν μπροστά τον ΑΡΗ (55-61 στο 36′). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 60-61 και ο Waters έδωσε ανάσα στον ΑΡΗ (60-63). Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν μερικές καλές άμυνες και στα 4» πριν από το τέλος ο Waters με έγραψε το 61-64. Ο Καϊμακόγλου στη λήξη του 40λεπτου με τρίποντο οδήγησε το ματς στην παράταση (64-64).

Με πέντε πόντους του Καϊμακόγλου οι Ρώσοι προηγήθηκαν 71-67, αλλά ο ΑΡΗΣ απάντησε με σερί 0-5 (71-72), διά χειρών McNeal και Πελεκάνου. Ο McNeal πέτυχε μεγάλο καλάθι (73-74), ο Πελεκάνος έβγαλε την άμυνα του αγώνα, ο Waters αστόχησε αλλά τον μιμήθηκε ο Colom και ο ΑΡΗΣ κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 42-50, 64-64 (κ.δ.), 73-74.

UNICS: Langford 19, Ponkrashov 2, Parakhouski, Colom 12, Likhodey 2, Banic, Gubanov 9, Panin, Καϊμακόγλου 14 (2), Williams 4, Milaknis 11 (3).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2 (4ασ.), Πελεκάνος 6 (2), White 10 (2τρ., 8ρ.), Waters 10 (6ασ.), Ζάρας, Hagins 16, Cohen 5 (1τρ., 6ρ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 2, McNeal 20 (2τρ., 5ρ., 4ασ.).