Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Δεύτερη νίκη για τον ΑΡΗ

Ο Άρης πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League, επικρατώντας του Πανελευσινιακού με 85-76 στο Περιστέρι, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Δημήτρη Βεργίνη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου βρέθηκαν να χάνουν κι έπρεπε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ για να φτάσουν στη νίκη. Καθοριστικός ο Δημήτρης Βεργίνης στο δ’ δεκάλεπτο, όταν με 10 πόντους χάρισε ξανά το προβάδισμα στον Άρη γράφοντας το 67-68 στο 35′ μετά από τρίποντο. Ο Άρης επικράτησε παρά το γεγονός ότι έκανε 22 λάθη στο παιχνίδι, καθώς είχε πολύ καλύτερα ποσοστά από τους γηπεδούχους σε όλες τις κατηγορίες (83% έναντι 73% στις βολές, 58% έναντι 40% στα δίποντα και 50% έναντι 29% στα τρίποντα).

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τους Βεργίνη, Μποχωρίδη, ξέφυγε με 4-10 στο σκορ στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Πάντως, ο Λιακόπουλος ισοφάρισε σε 12-12, ενώ ο Παπανικολόπουλος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με δίποντο (14-12). Πάντως, η αντίδραση της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν άμεση και με σερί 8-0 πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης μετατρέποντας το 14-12 σε 14-20. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας καλύτερη αμυντική λειτουργία, ολοκλήρωσαν το α’ δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων (19-26), με μεγάλο όπλο τους τα ποσοστά ευστοχίας.

Τα καλά ποσοστά των παικτών του Άρη συνεχίστηκαν και στη β’ περίοδο… Ο Πανελευσινιακός μείωσε σε 22-28 με καλάθι του Δεληγιάννη, ωστόσο η διαφορά εκτοξεύτηκε υπέρ του Άρη στους 12 πόντους, με τον Ασημακόπουλο να γράφει το 22-34 στο 14′. Πότε με το Βεργίνη, πότε με τον Πελεκάνο, ο Άρης έβρισκε λύσεις στην επίθεσή του και έτσι διατηρούσε το άνετο προβάδισμά του. Ο Πανελευσινιακός πλησίασε στους 5 πόντους (33-38) μετά από προσπάθειες των Παπανικολάου και Αβραμίδη, ωστόσο ο Άρης επέδειξε ψυχραιμία και διατήρησε το +10 (35-45). Άλλωστε, είχε 71% στα δίποντα (12/14), 50% στα τρίποντα (5/10) και 100% στις βολές (10/10), όντας πολύ καλύτερος από τη γηπεδούχο ομάδα.

Στην επανάληψη, ο Άρης παρέμεινε σε ρόλο οδηγού για περίπου ένα τετράλεπτο, κρατώντας προβάδισμα 8-10 πόντων (37-47, 40-48). Ωστόσο, δύο συνεχόμενα λέι απ από τους Μαγκουνή και Λιακόπουλο αφύπνισαν τους γηπεδούχους που στη συνέχεια παρουσίασαν ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο (44-50). Δύο σουτ τριών πόντων από τους Παπανικολάου και Λιακόπουλο, έκαναν το σκορ 55-54, δίνοντας το προβάδισμα μετά από ώρα στην ομάδα της Ελευσίνας. Μάλιστα, ένα ακόμα τρίποντο του Παπανικολάου έφερε τον Πανελευσινιακό για πρώτη φορά στον αγώνα στο +6 (60-54), για να τελειώσει το δεκάλεπτο μετά από βολές του Ασημακόπουλου.

Το καθοριστικό δεκάλεπτο, ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Λιακόπουλου που έκανε το σκορ 63-56 και οι γηπεδούχοι έδειξαν να επαναπαύονται. Ο Δημήτρης Βεργίνης με δέκα προσωπικούς του πόντους κατάφερε να γυρίσει και πάλι το παιχνίδι, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα (67-68) στο 35′. Ο Σκαραφίγκας κάλεσε τάιμ άουτ όμως πλέον ήταν ο Άρης που έβαζε τα συνεχόμενα τρίποντα. Οι Πάσαλιτς και Ασημακόπουλος έκαναν το σκορ 69-74 και 71-77, δίνοντας και πάλι την ευκαιρία στον Άρη να ξεφύγει… Ο Πελεκάνος με κάρφωμα έγραψε το 71-81 στο 39′, ο Πανελευσινιακός μείωσε, όμως ο Βεργίνης στα 28» πριν το τέλος έκανε το 76-85 με βολές, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 35-45, 60-56, 76-85

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 8(2), Παπανικολόπουλος 3, Παπανικολάου 15(3), Ρείβιο 2, Μαγκουνής 17, Λιακόπουλος 20(2), Δεληγιάννης 7, Καμπ 2, Τσιάκος, Χιουζ, Αβραμίδης 2.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20(4), Χαντ, Πελεκάνος 11, Ασημακόπουλος 14(2), Καραποστόλου 2, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 9(1), Τσιάρας 2, Σαρικόπουλος, Βεργίνης 19(3), Τσακαλέρης.