Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Άνετη νίκη επί της Καβάλας

Ο ΑΡΗΣ έφτασε άνετα στη νίκη επί της Καβάλας με 68-50, παίρνοντας το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και παίζοντας καλή άμυνα δε δυσκολεύτξκαν να φτάσουν στη νίκη. Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Ο ΑΡΗΣ δε βρήκε λύσεις επιθετικά στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα το 6-10 του 4'. Ο White έδωσε λύσεις με την είσοδό του στο παρκέ και το δεκάλεπτο έληξε 17-17.

Η Καβάλα προηγήθηκε με 19-22 αλλά από εκεί και πέρα «μίλησαν» η άμυνα του ΑΡΗ και οι McNeal, Waters. Με 4 πόντους του πρώτου και οκξτώ συνεχόμενους του δεύτερου, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα επιμέρους 14-1 και πέρασε με 33-23, πριν το 33-26 του ημιχρόνου.

Με δύο τρίποντα του White o ΑΡΗΣ ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (41-29 στο 24'). Με καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +17 (50-33 στο 27''), πριν το 50-37 του 30'.

Ο ΑΡΗΣ κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 15 πόντων και με πέντε σερί πόντους του McNeal προηγήθηκε με 57-42 στο 34'. Συνεχίζοντας να παίζει καλή άμυνα η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα, φτάνοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (68-48) και έφτασε άνμετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-26, 50-37, 68-50

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2 (1ασ., 1κλ., 1κοψ.) , Πελεκάνος 2 (2ρ., 2ασ.), Cupkovic 2 (1ρ., 1ασ., 1κλ.), White 14 (2τρ., 7ρ., 3ασ., 2κλ.), Waters 15 (3τρ., 3ρ., 5ασ.), Δίπλαρος (1ασ., 2κλ.), Ζάρας 3 (1τρ., 1ρ., 1κλ.), Hagins 8 (10ρ., 3κλ., 2κοψ.), Cohen 4 (6ρ., 1ασ., 1κοψ.), Μούρτος 2 (5ρ., 2ασ., 1κοψ.), Σίμτσακ (5ρ.), McNeal 14 (2τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.).

ΚΑΒΑΛΑ: Kemp 11, Van Der Mars, Ταπούτος 10 (1), Γιαννακίδης, Σταμπουλής, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 3, Λίβας 2, Δεμερτζής, Jones 7 (1), Robinson 12 (2), Vargas 5.

Πηγή: arisbc.gr