Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

Volley - Νέα νίκη για τις γυναίκες!

Την έκτη του νίκη σε επτά αγώνες  μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ πήρε ο Άρης στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Πανναξιακό.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο τιμ μάνατζερ του Άρη Γιάννης Γιάννακης τίμησε την Σίσσυ Αποστολίδου του Πανναξιακού η οποία την περσινή σεζόν είχε βοηθήσει τις κίτρινες να εξασφαλίσουν την άνοδο τους στην μεγάλη κατηγορία.

Οι κίτρινες μετά την πρώτη τους ήττα την περασμένη εβδομάδα, ξεκίνησαν εντυπωσιακά το πρώτο σετ έχοντας μεγάλη διαφορά από νωρίς με τον Πανναξιακό να μειώνει σε 24-21, αλλά την Καετάνο να τελειώνει το σετ, όμως στα άλλα δύο σετ ο Πανναξιακός πιέζοντας στο σερβίς ήταν αυτός που πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Στο δ’ σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο με τον Πανναξιακό να ξεφεύγει 13-16 και 17-19 και τον Άρη να προσπερνά 20-19. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε ματς μπολ (23-24, 24-25), όμως δεν τελείωσαν τις φάσεςι κι οι κίτρινες με τις Πίττα, Γουγούση να δίνουν σημαντικές λύσεις ισοφάρισε σε 2-2 και στο τάι μπρέικ ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 4-0 φτάνοντας στη νίκη που τον εδραιώνει μέσα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-21, 17-25, 21-25, 27-25, 15-9

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώρη 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καετάνο 26 (20/51 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 63% υπ. – 24% άριστες), Γκάνο 10 (8/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (10/29 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 64% άριστες), Τσομπανίδου 3 (2/4 επ.), Ιακωβίδου -λ (62% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ (50% υπ. - 25% άριστες), Κούση 2 (2/6 επ.), Πίττα 9 (6/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γουγούση 2 (2 άσοι).

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Διώτη 24 (20/39 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 52% υπ. - 26% άριστες), Καρπουζά 20 (16/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 16 (11/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 23% άριστες), Μεταξά 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Περίν 16 (14/23 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (42% υπ. - 21% άριστες) / Γκιαούρη-λ (57% υπ. - 14% άριστες), Νούσια, Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου.