Κυριακή 27 Δεκεμβρίου 2015

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΕΤΙΝΟ 10' ΤΟΥ ΠΑΟ ΣΤΕΡΗΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΑΡΗ!

Ο ΑΡΗΣ πλήρωσε την πολύ κακή τρίτη περίοδο και γνωρίζοντας την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «κιτρινόμαυροι» διεκδικούσαν τη νίκη στο πρώτο μέρος, όμως ένα επιμέρους 31-11 των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο έκρινε ουσιαστικά την έκβαση της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά και με τον Gist να πετυχαίνει οκτώ γρήγορους πόντους προηγήθηκε με 8-4. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9 (17-8) στο 5'.30'' του αγώνα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μείωσε σε 17-13, αλλά ο ΠΑΟ με σερί 7-0 έφτασε στο +11 (24-13), πριν ο McNeal (7π.) με τρίποντο γράψει το 24-016 της πρώτης περιόδου.

Ο McNeal κρατούσε τον ΑΡΗ σε επαφή με το σκορ (29-23), την ώρα που ο Waters συμπλήρωνε τρία φάουλ, λίγο πριν το 14'. Η ομάδα μας δυνάμωσε την άμυνά της και με τους White και Hagins να δίνουν λύσεις, πέρασε 34-35, πριν το 38-37 του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε νωθρά στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Feldeine με 14 πόντους σε πέντε λεπτά οδήγησε τον ΠΑΟ στο 62-42 με επιμέρους 24-5. Όλη η πρίοδος κύλησε σ' αυτό το μοτίβο και το 30' βρήκε τον ΑΡΗ να υπολείπεται με 21 πόντους (69-48). Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 26 πόντους (77-51) και όλα είχαν κριθεί

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Pavlovic, Χαραλαμπόπουλος, Jankovic 9, Raduljca 9, Παππάς, Feldeine 22, Διαμαντίδης 15, Gist 20, Καλάθης 6, Παπαγιάννης 2, Kuzmic 4

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3, Φλιώνης, White 13, Waters 3, Ζάρας 7, Hagins 16, Cohen 5, Μούρτος 3, Σίμτσακ, McNeal 17

Πηγή: arisbc.gr