Πέμπτη 24 Δεκεμβρίου 2015

MVP ΟΙ "ΠΑΙΚΤΕΣ" ΜΕ ΤΑ ΓΚΡΙ!

Ο ΑΡΗΣ έκανε τεράστια και τίμια προσπάθεια στο ΣΕΦ, αλλά έφυγε ηττημένος. Το τελικό 76-64 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Οι κίτρινοι διεκδικούσαν τη νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό και το έχασαν, καταρχήν γιατί είχαν βιαστικές επιλογές στο τέταρτο δεκάλεπτο, και δεν πήραν τα σφυρίγματα που έπρεπε από το διαιτητικό τρίο σε συγκεκριμένες φάσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τον ΑΡΗ από άποψη ενέργειας και συγκέντρωσης κυρίως ως προς την αμυντική λειτουργία. Οι κίτρινοι κόντρα και στην διαιτησία (δεύτερο φάουλ στον Μακ Νιλ και τεχνική ποινή πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα…) και παρότι δεν είχαν τον Μακ Νιλ στο παρκέ και τον Γουάιτ άστοχο, κατάφεραν μέσα από την ομαδική δουλειά να ελέγξουν πλήρως τον αγώνα.

Προηγήθηκαν με 2-6 (2’) και αντέδρασαν εξαιρετικά όταν ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξεφύγει με 14-10 (7’). Ο Πρίφτης είδε τους Έλληνες παίκτες του να βγαίνουν μπροστά. Μούρτος, Ζάρας και Πελεκάνος ήταν πολύ καλοί, ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 16-16 με τρίποντο του Κοέν, αλλά ο Χάκετ απάντησε με τον ίδιο τρόπο διαμορφώνοντας το 19-16 του πρώτου δεκαλέπτου, διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι δε δέχθηκαν καλάθι από λάθη τους και είχαν 7 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Ο Ζάρας με πέντε σερί πόντους ισοφάρισε σε 21-21 μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και το 21-16 (11’) έγινε 21-23 με βολές του πολύ συγκεντρωμένου Χάγκινς (13’). Ο Γουότερς ήταν 100% μέσα στο παιχνίδι, οργάνωσε άψογα και εκτέλεσε σωστά όποτε χρειάστηκε. Με δικό του τρίποντο οι κίτρινοι προσπέρασαν με 27-29 (18’), ενώ ο Πελεκάνος με χέρι αλφάδι από την γραμμή των βολών διατήρησε το προβάδισμα για τον ΑΡΗ (29-31 στο 18’) και ήταν αυτός που έκανε το 34-37 στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν ο Γουάιτ αφού ευστόχησε στο πρώτο του καλάθι (34-35), έβγαλε την τελευταία άμυνα και οδήγησε τον ΑΡΗ στον αιφνιδιασμό.

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 43-36 στο 22’, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα ανεβάζοντας στροφές. Έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 46-43 (24’), όμως ο ΑΡΗΣ δε τα παράτησε! Ο Γουότερς ισοφάρισε σε 46-46 και ο Χάγκινς έβαλε την ομάδα του μπροστά με 49-50 (27’), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και προηγήθηκε με 54-50. Τότε ο Μακ Νιλ διόρθωσε κάποιες κακές προηγούμενες επιλογές του και προσπέρασε με 54-55 (29’).

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Στρόμπερι και Παπαπέτρου έτρεξε ένα σερί 10-0 εκμεταλλευόμενος τα τρία άστοχα τρίποντα από Μακ Νιλ και Μούρτο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, κάνοντας το 64-55 (33’). Ο ΑΡΗΣ μείωσε γρήγορα με Μακ Νιλ και Χάγκινς σε 64-59, αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε επιθετικά, είχε βιαστικές επιλογές ίσως και από την πιο δυναμική άμυνα του Ολυμπιακού που προηγήθηκε με 66-59 με βολές του Στρόμπερι (4.47).

Ο Μακ Νιλ μείωσε σε 66-62 με τρίποντο (37’) και από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι διαιτητές. Τρία φάουλ, δύο πάνω στον Γουάιτ και ένα πάνω στον Γουότερς δε δόθηκαν ποτέ! Ο Πρίντεζης έκανε το 71-64 και ο Σπανούλης στα 55’’ με 2/2 βολές έγραψε το 73-64. Εκεί τελείωσαν όλα… Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 76-64.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 15 (5ασ.), Στρόμπερι 14 (7ρ., 2ασ.), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 6 (3ασ.), Μάντζαρης 2 (3ασ.), Τζέιμς 2, Χάντερ 14 (9ρ.), Παπαπέτρου 10 (5ρ., 2ασ.), Αγραβάνης 2, Χάκετ 7 (8ρ., 4ασ.), Αθηναίου 2.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 8 (4/4β., 2/5δπ., 3ρ.), Γουάιτ 5 (6ρ., 4κλ.), Γουότερς 10 (5ρ., 5ασ.), Χάγκινς 14 (6/6β., 4/10δπ., 9ρ., 2κλ., 4κοψ.), Μακ Νιλ 14 (1/4β., 5/9δπ., 1/5τρ., 3ρ.), Ξανθόπουλος (2ασ.), Ζάρας 7 (4ρ.), Κοέν 3 (3ρ.), Μούρτος 3 (2ρ.), Σίμτσακ.

Πηγή: pressaris