Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016

ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΣΤΟ 2016 ΜΕ ΝΙΚΗ!

Με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ κέρδισε το Ρέθυμνο Cretan Kings με 72-60 και πέτυχε την 9η νίκη του σε 12 αγώνες στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η άμυνα της ομάδας μας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ο εντυπωσιακός Θόδωρος Ζάρας, ο οποίος έκανε ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του ΑΡΗ πετυχαίνοντας 25, ήταν βασικοί λόγοι για την τελική επικράτηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα των Κρητικών και ακολουθούσε στο σκορ. Το Ρέθυμνο έφτασε ως το +5 (10-15), πριν οι «κιτρινόμαυροι» μειώσουν σε 14-16 στο τέλος της περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ πέρασε 19-17 στο 12', αλλά ο αγώνας συνέχισε να είναι «κλειστό» ως το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα μας βελτιώνοντας την άμυνά της προηγήθηκε με 24-21 και 28-25 και το πρώτο μέρος έληξε 31-31.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με ένα 6-0 σε δύο λεπτά πέρασε 37-31. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του White η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έγραψε το 45-37, ενώ ένα τρίποντο του Ζάρα που έφτασε τους 16 πόντους και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Hagins έκαναν το σκορ 50-39 στο 26'. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 54-44.

Ο Ζάρας ήταν «ζεστός» και με έξι συνεχόμενους πόντους του (είχαν προηγηθεί άλλοι τρεις) και δύο του Σίμτσακ, ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +15 (67-52) στο 35'. Οι Κρητικοί έκαναν σερί 0-6 και μείωσαν σε 67-58 στο 37'. Η ομάδα μας έφτασε στο 70-58 ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη και δεν ανησύχησε για να πετύχει την 9η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 54-44, 72-60.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 1 (2ρ., 2ασ., 2κλ.), Πελεκάνος (1ασ.), Cupkovic 2 (1ρ.), White 14 (2τρ., 9ρ., 3κλ., 1κοψ.), Waters 4 (1ρ., 5ασ., 1κλ.), Δίπλαρος (1ασ.), Ζάρας 25 (5τρ., 2ρ., 1ασ.), Hagins 11 (10ρ., 2κλ., 1κοψ.), Cohen 2 (2ρ., 1κλ.), Μούρτος 4 (8ρ., 1ασ.), Σίμτσακ 2 (4ρ., 1ασ.), McNeal 7 (2ρ., 2ασ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS: Madden 5, Kloof 8, Σχίζας 6, Schaftenaar 4, Γιαννόπουλος 4, Harrow 16, Stone 14 (1), Carter 3, Τσακαλέρης, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.