Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2016

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΛΜΠΑ (73-63)

Χάρη στην εξαιρετική άμυνά του, τους Βασίλη Σίμτσακ και Jerel McNeal οι οποίοι πέτυχαν τους 43 από τους 73 πόντους της ομάδας και την εκπληκτική ατμόσφαιρα του κόσμου στο κατάμεστο «Nick Galis Hall», ο ΑΡΗΣ κέρδισε την Alba Berlin με 73-63 και πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο Last 32 του Eurocup.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κράτησε για 5’.30’’ άποντους τους Γερμανούς στο τέλος της τέταρτης περιόδου και με σερί 12-0 «καθάρισαν» τη νίκη, κυνηγώντας και την κάλυψη της διαφοράς του αγώνα στο Βερολίνο (82-67).

Η Alba πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Προηγήθηκε με 8-12 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-19. Όλα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Ο ΑΡΗΣ δυνάμωσε την άμυνά του και με μπροστάρη τον Σίμτσακ που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους, έκανε ένα επιμέρους 13-2 και προηγήθηκε με 28-21. Με τον Milosavljevic να σκοράρει οι Γερμανοί μείωσαν σε 34-33. Όμως με επιμέρους 8-1 ο ΑΡΗΣ έκλεισε το ημίχρονο στο 42-34, με τρίποντο του Waters στην εκπνοή.

Ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και με τον McNeal να σκοράρει προηγήθηκε 53-45. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα η Alba μείωσε σε 55-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-59, όμως ο εκπληκτικός Σίμτσακ έδωσε πολλές λύσεις και στο 37' το σκορ έγινε 68-59. Με καλάθι του White στο 39' ο ΑΡΗΣ έκανε το 70-59 και ο McNeal ολοκλήρωσε ένα σερί 12-0 γράφοντας το 72-59. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 42-34, 55-54, 73-63

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος (3ρ., 1ασ., 1κλ.), Πελεκάνος 2 (1ρ., 1ασ., 1κλ.), White 6 (4ρ., 1κλ., 1κοψ.), Waters 11 (1τρ., 7ασ., 1κλ.), Ζάρας (2ρ., 2ασ.), Hagins 6 (3ρ., 1κοψ.), Cohen 5 (5ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ.), Μούρτος (3ρ., 1ασ.), Σίμτσακ 18 (4ρ., 1ασ., 1κλ.), McNeal 25 (1τρ., 5ρ., 1ασ., 3κλ.).

ALBA BERLIN: Lowery 7 (1), King 1, Akpinar, Kikanovic 15, Loncar 4, Vargas, Wohlfarth, Milosavljevic 14 (3), Cherry 14 (2), Watt 8.

Πηγή: arisbc