Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2016

ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ - ΔΙΑΣΥΡΜΟΣ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ!

Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε στο Μιλάνο από την Αρμάνι με 54-95, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του "Last 32" του Eurocup.

Το δυναμικό ξεκίνημα της ομάδας μας (είχε το προβάδισμά μέχρι το 6', 9-11) δεν είχε διάρκεια... Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη, προσπέρασαν με 15-11 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-17. Στην 2η περίοδο δε επικράτησαν κατά κράτος του ΑΡΗ.

Με επιθετικούς οδηγούς τους Gentile και Macvan, εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά της ομάδας μας και σε συνδυασμό την υπεροχή τους στα ριμπάουντ (23-12 ως το 20') εκτόξευσαν την διαφορά στο +27 (44-17, στο 15') με ένα σερί 20-0. McNeal και Cohen προσπάθησαν να "ζωντανέψουν" επιθετικά τον ΑΡΗ, όμως, οι Ιταλοί είχαν έτοιμες... απαντήσεις, ανεβάζοντας κι άλλο τον δείκτη (+32, 57-25). Το 57-27 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος έγραψε με κάρφωμα ο Cohen.

Στην επανάληψη η Αρμάνι αύξησε τις αποστάσεις στους 34π. (63-29 στο 25') και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Σίμτσακ σε άμυνα και επίθεση, τις διατήρησε με μικρές αυξομειώσεις (71-42, στο 30'). Στην 4η περίοδο η ομάδα μας υπέστη νέο επιθετικό μπλακ άουτ και επέτρεψε στην ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα να βρεθεί στο +48 (92-44, στο 37'). Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν στο ματς οι Ιταλοί.

Δεκάλεπτα: 24-17, 57-27, 71-42, 95-54

Armani: McLean 6, Lafayette 12(2), Gentile 13(1), Amato, Cerella 7(1), Macvan 16, Magro 2, Cinciarini 6(1), Jenkinw 12(2), Barac 10, Siomn 11(1).

ARIS: Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Cupkovic, White 10(1), Waters 12(1), Ζαρας, Hagins 4, Cohen 5, Mourtos 4, Σίμτσακ 9, McNeal 10(2)

Πηγή: arisbc