Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2016

ΣΚΟΡ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΜΕΣΤΟ "NICK GALIS HALL"

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, λέει ο θυμόσοφος λαός και ο ΑΡΗΣ εφάρμοσε πιστά αυτήν τη ρήση. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και παίρνοντας προβάδισμα 20 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέτριψε τη Neptunas Klaipeda στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» με 84-58 και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στο Last 32 του Eurocup.

Το 25-5 της πρώτης περιόδου τα έλεγε όλα και οι Λιθουανοί δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο από τους 15 πόντους. Με άμυνα από… ατσάλι και ευστοχία (6/6 βολές, 24/41 δίποντα, 10/18 τρίποντα), αλλά και κυριαρχία στα ριμπάουντ (35-23), οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στην άνετη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην πρώτη περίοδο. Μετά το 6-5, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παίζοντας καταπληκτική άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση (10π. Ο McNeal), έκανε ένα σερί 19-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 25-5!

Ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 26 πόντους, ολοκληρώνοντας στο 12' ένα σερί 25-0 (31-6). Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 18 πόντους (35-17). Με τουτς Ξανθόπουλο και McNeal να «εκτελούν» έξω από τα 6.75 και τον White να φτάνει τους 13 πόντους, ο ΑΡΗΣ έκλεισε το ημίχρονο στο 46-22.

H Neptunas αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 50-35, στο 24'. Ο ΑΡΗΣ δυνάμωσε εκ νέου την άμυνά του και κρατώντας άποντους τους Λιθουανούς για τρεισίμισι λεπτά, έκανε σερί 8-0 για το 58-35 στο 28'. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου σε 58-42 . Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Waters για το 63-44.

Ο Ζάρας έδωσε λύσεις και ο ΑΡΗΣ κράτησε τη διαφορά (68-50 στο 35') και με τους White, McNeal να σκοράρουν έφτασε εκ νέου στο +20 (72-52). Με πέντε π[όντους του Μούρτου και ένα τρίποντο του McNeal ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +23 (80-57) και κατέκτησε εύκολα τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-5, 46-22, 63-44, 84-58

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6 (2τρ., 6ασ.), Πελεκάνος 2 (2ρ.), Φλιώνης 1 (1ασ.), White 19 (1τρ., 5ρ., 1ασ.), Waters 9 (1τρ., 2ασ., 1κλ.), Ζάρας 9 (1τρ., 2ρ.), Hagins 8 (7ρ., 2ασ., 1κοψ.), Cohen 2 (5ρ., 1ασ.), Μούρτος 5 (1τρ., 4ρ., 3ασ.), Σίμτσακ 6 (4ρ., 2ασ., 1κλ.), McNeal 18 (4/4τρ., 4ρ., 1ασ., 2κλ., 1κοψ).

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ: Ewing 13 (3), Siksinius, Mazeika 11 (2), Girdziunas 6, Bader, Sarakauskas 3 (1), Zavackas 6 (2), Grant 8, Biruta 11 (1), Butkevicius.

Πηγή: arisbc.gr