Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

ΤΟ "ΒΙΟΛΙ" ΤΟΥ Ο ΑΡΗΣ!

Στόχος επετεύχθη με τον ΑΡΗ να νικάει και τον Απόλλων Κρύας Βρύσης (1-2 με ανατροπή) και να μπαίνει με το δεξί στις υποχρεώσεις του το 2016. Καπνίδης και Ντούνης ήταν οι σκόρερ και εκ των κορυφαίων παικτών του άγώνα.

Η ομάδα του ΑΡΗ αντιμετώπισε προβλήματα από τον κακό αγωνιστικό χώρο αλλά κατάφερε να ξεπεράσει και αυτό το εμπόδιο για να φτάσει στη νίκη.

Εντυπωσιακή ήταν η αρχή του ματς με τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης να πετυχαίνει γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Σιδηρόπουλο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας του ΑΡΗ.

Η αντίδραση των κίτρινων ήταν άμεση. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντούνης έκανε τη σέντρα και ο Καπνίδης με κοντινό σουτ ισοφάρισε.

Η εντυπωσιακή αρχή δεν είχε ανάλογη συνέχεια όσον αφορά το θέαμα. Οι παίκτες του ΑΡΗ είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και η καλή αμυντική συμπεριφορά των παικτών του Απόλλωνα δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Αναστόπουλου να γίνει απειλητική.

Ήταν, όμως, αποτελεσματική. Έτσι στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε, ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 1-2 και την ανατροπή με τον Ντούνη στο 31’. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν και δεν απείλησαν με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το σκορ

Έψαξε το τρίτο γκολ αλλά δεν το βρήκε

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ αναζήτησε το τρίτο γκολ για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη αλλά παρότι είχε τρεις καλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να πετύχει τον στόχο του. Έτσι δεν γλίτωσε το άγχος των τελευταίων λεπτών όπου οι κίτρινοι επέλεξαν και σωστά έπραξαν να προστατεύσουν και την άμυνά τους.

Χωρίς λοιπόν να απειληθούν έφτασαν στη νίκη, σε μία ακόμη νίκη που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στην άνοδο.